«موسوعه الامامه فی نصوص اهل السنه»به جلد32 رسید

این اثر بازسازی کتاب «ملحقات الاحقاق» نوشته آیت ‌الله العظمی سید شهاب ‌الدین مرعشی نجفی است. کتاب «احقاق الحق وازهاق الباطل» تألیف شهید قاضی نورالله شوشتری است. آیت ‌الله العظمی مرعشی درابتدا قصد کرد نسخه خطی این کتاب را تصحیح و احیا کند. این کتاب در سه جلد منتشر شد. از جلد چهارم، آیت ‌الله العظمی مرعشی نجفی تعلیقاتی بر کتاب نوشت. این تعلیقات ادامه پیدا کرد تا به جلد سی و سوم رسید. مجلدات سی و چهارم تا سی و ششم را هم به فهرست اختصاص داد؛ به عبارت دیگر، ملحقات کتاب چندین برابر متن شد.
این مجموعه با تکمیل و استدراک آثار و منابع جدید از اهل سنت، شکل جدیدی به خود گرفت و به شکل موسوعه کنونی در آمد. این مجموعه در واقع موسوعه امامت است و آنچه درباره امامت از منظر شیعه و امامان معصوم (ع) مود توجه بوده، از منابع اهل سنت جمع آوری شده است. در این موسوعه به موضوع و مصداق امامت بر اساس منابع کهن و مهم اهل سنت (با بهره گیری از ۱۱۰۰ مولف اهل سنت) پرداخته شده است.
از 24 هزار حدیث ذکر شده در این مجموعه، بیش از ۸۵۰۰ حدیث آن به امیرالمومنین علی (ع) اختصاص دارد. همچنین برای تدوین این موسوعه کتابخانه تخصصی برای این امر ایجاد شده که دارای منابع خطی و کتاب های دسته اول حدیثی اهل سنت بوده است.
پیروی از خط اعتدال، دوری از بزرگنمایی و توهین، شناسایی رجال حدیث و منطبق بودن با یک ساختار دقیقی و شکیل و کامل بودن آن به عنوان یک کتاب حدیثی از ویژگی های این موسوعه می باشد.

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی