«الگوی مطلوب بانکداری اسلامی» منتشر شد

یکی از بزرگترین موانع تحقق عدالت اقتصادی در یک جامعه، مسئله انحصار سرمایه است. اگر در یک جامعه، عمده سرمايه ی جامعه در اختیار عده اندکی از افراد جامعه قرار گیرد، آنگاه طبیعی است که این افراد بر اقتصاد چیره شده و عموم افراد جامعه را به استثمار خویش در آورند

کتاب جدید گروه اقتصاد پژوهشگاه فقه نظام با عنوان "الگوی مطلوب بانکداری اسلامی بر اساس مبانی اسلام و روش فقه نظام" منتشر شد.

این اثرِ با همکاری مرکز نوآوری و تحقیقات اسلامی بانک پارسیان و به کوشش آقایان محمد مادرشاهی، کمیل قنبرزاده، سید ابراهیم صباغیان و مهدی اصغرزاده نگاشته شده است.

در معرفی کتاب آمده است:

 از بزرگ‌ترین بازدارنده‌های تحقق عدالت اقتصادی در جامعه، «انحصار سرمایه» است. اگر در جامعه‌ای، عمده سرمايه، در دستان شمار اندکی از افراد قرار گیرد، آن‌گاه طبیعی است که این افراد بر اقتصاد چیره شده و عموم افراد جامعه را به استثمار خویش در آورند؛ دقیقاً همان آفتی که تمدن غربی به شدت به آن دامن زده است.

در فرهنگ اسلامی، این امر به شدت مذموم بوده و قرآن مجید، مبارزه با انحصار سرمایه در دست عده اندکی به عنوان سرمایه داران کلان را از وظائف اصلی دولت اسلامی بر می شمارد. به همین دلیل اگر سیستم بانکداری در جهت تمرکز ثروت و انحصار آن در اختیار عده خاصی عمل نماید، اسلامی نخواهد بود، بلکه لازم است به گونه ای پول و سرمایه جامعه را به گردش در بیاورد که همه افراد جامعه به صورت عادلانه امکان بهره مندی از آن را بیابند.
«مدل عملیاتی بانکداری اسلامی بر اساس مبانی اسلام و روش فقه نظام»، گامی است در مسیر تحقق اهداف نظام اقتصادی اسلام  و امید است بتواند بسیاری از مشکلات ناشی از ساختار کنونی نظام بانکداری را حل نماید و طبيعتاً تحقق آن به صورت آزمایشی و بازخورد گرفتن از نتایج آن، به تکمیل و تکامل آن می تواند کمک شایانی کند.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی